Kręcenie teledysków – podstawowe informacje dla początkujących

Rozwój technologiczny i przeniesienie się naszej codziennej aktywności do sieci sprawiły, że obecnie każdy może nakręcić swój własny teledysk i zaprezentować go szerszej publice. O ile klip będzie dobrze zrobiony, może okazać się naszą przepustką do sławy i wspaniałej muzycznej kariery. Wyjaśniamy zatem podstawy, które pomogą ci nakręcić własny teledysku.

Obecnie jeszcze nigdy nie było tak łatwo produkować i odtwarzać muzykę. Wiąże się to również z faktem, że mamy coraz większy dostęp do urządzeń, na których łatwo i szybko możemy zarejestrować nasze poczynania. Mowa tu o smartofonach i laptopach. Współcześni artyści muszą dobrze opanować sztukę poruszania się w cyfrowym świecie. Tylko poprzez zaistnienie w sieci można zdobyć sympatię publiczności, a dobry teledysk jest do tego świetnym narzędziem.

Do It Yourself

Otóż produkcja teledysku jest z reguły poza zasięgiem finansowym początkujących muzyków. Swoje pierwsze video można nakręcić za pomocą domowej kamery, które poprawimy przy użyciu programów dostępnych w sieci, jak Pinnacle czy Adobe Premiere Elements. Warto zaznaczyć, że takie niskobudżetowe produkcje są bardzo tanie, a przy tym mogą wyglądać całkiem profesjonalnie.

Określ budżet

Teledysk to typowe narzędzie marketingowe, którego celem jest wypromowanie artysty. Nie dość więc, że nie zarobimy na nim nic, to jeszcze należy przeznaczyć jakiś budżet na jego realizację. Na wstępie trzeba więc dokładnie określić, jakie środki chce się przeznaczyć na zrealizowanie klipu. Wówczas będzie można naszkicować skalę działań i możliwości produkcyjne. Pamiętaj, że zawsze możesz poszukać sponsorów dla swojego przedsięwzięcia. Równie ciekawym rozwiązaniem jest próba pozyskania dobrowolnych wpłat w systemie crowdfundingowym.

Zbierz ekipę

Cóż, nakręcenie teledysku to nie zadanie dla jednej osoby. Potrzebna będzie tu praca zespołowa. Musisz więc znaleźć odpowiednie osoby, które zajmą określone funkcje. I tak potrzebujesz producenta, który będzie odpowiadał za całość prac, postprodukcję i reklamę. Osoba ta koordynuje również całość działań. Równie ważną osobą będzie reżyser, który bierze udział w tworzeniu scenariusza oraz ogólnej koncepcji teledysku. Dobiera również odpowiednie narzędzia do realizacji przedsięwzięcia. Konieczne będzie zatrudnienie scenografa, który stworzy odpowiednie miejsce, w którym zostanie nakręcony klip i które będzie współgrało z koncepcją reżysera. Scenograf ma za zadanie wybrać właściwe rekwizyty do wszystkich scen. Bardzo ważną osobą jest również oświetleniowiec, który czuwa nad tym, aby prawidłowo oświetlić plan i wszystkie osoby, pojawiające się w teledysku. To od niego zależy gra świateł i stworzenie nastroju w poszczególnych scenach. Osoba ta pomoże również we właściwym podpięciu wszystkich mikrofonów. Dobrze równie mieć pomoc operatora kamery oraz osoby, która będzie odpowiedzialna za kostiumy. Dobór strojów w klipie jest niezmiernie ważny! Osoba odpowiedzialna za to, będzie dobierać kostiumu oraz troszczyć się o wygląd makijażu i fryzury. Oczywiście chcąc kręcić domowym sposobem, możemy liczyć na pomoc przyjaciół, którzy przyjmą na siebie scharakteryzowane wyżej funkcje. Rozmachem na pewno nie dogonimy profesjonalnych produkcji, ale czasem wystarczy jakiś fajny, oryginalny pomysł, który wyróżni się na tle wciąż powielanych schematów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *