Jak wykorzystać zielone tło w fotografii i filmie

Zielone tło jest niezwykle efektywnym narzędziem manipulacji obrazowej. Za jego pomocą filmowcy i fotografowie mogą dokonywać prawdziwej magii, racząc widzów zupełnie fantastyczną rzeczywistością, której jednoczesny realizm przyprawia o ciarki.

Wykorzystanie zielonego ekrany pozwala na uzyskanie bardzo ciekawych i oryginalnych efektów, na jakie nie pozwoliłaby nawet najbardziej pieczołowicie zbudowana scenografia. Mimo, że połączenie dwóch obrazów w jeden wydaje się dość skomplikowanym procesem, to tak naprawdę metoda jest całkiem prosta. Oto, co należy zrobić.

Jak to działa?

Celem pracy zielonego ekrany jest proces automatycznego wycinania sfilmowanego przedmiotu z tła o jednolitej, zielonej barwie. Zastanawiasz się czemu tło musi być zielone? Otóż obraz filmowy zapisany na taśmie pozytywowej składał się z 3 warstw, to jest czerwonej, zielonej oraz niebieskiej. Tła o wysokim nasyceniu w jednym z tych kolorów, bardzo często powodowały zaciemnienie tylko jednej z tych trzech warstw taśmy. W ten sposób można było skopiować błonę i wykorzystać tę jedną warstwę do zasłonięcia tła, które było zbędne. Następnie należało naświetlić wyłącznie sam przedmiot już na kolejnej taśmie. Obecnie w technice cyfrowej wszystko przebiega o wiele prościej, bez konieczności kopiowania itd.

Tło

Istnieje ogólna zasada dotycząca doboru tła wskazująca wyraźnie, że najlepiej używać tła w kolorze dopełniającym do filmowanego obiektu. Ważny jest również materiał, z jakiego wykonane jest tło. Unikaj materiałów, które posiadają wyraźną fakturę, ponieważ utrudni ona proces wycinania obiektu. Warto również zadbać o to, aby tło było matowe i nie odbijało żadnych świateł, ponieważ łatwiej będzie je oświetlić.

Światło

W przypadku oświetlenia zasada jest tylko jedna, mianowicie oświetlenie powinno być zawsze jak najbardziej równomierne. W sytuacji, gdy dysponujemy tłem matowym, można oświetlić je dość ostrym światłem. Kiedy jednak na materiale pojawiają się bliki, czyli refleksy świetlne, będziemy musieli użyć oświetlenia miękkiego. Należy zaznaczyć, że oświetlenie samego tła i filmowanego lub fotografowanego przedmioty wcale nie muszą być identyczne. I tak np. na tle miękko oświetlonego zielonego ekranu można postawić obiekt, na który rzucimy ostre i dramatyczne światło.

Zrobienie zdjęcia

Przygotowaliśmy już wszystkie podstawy, tak więc możemy zabrać się za praktykę. Najpierw jednak powinniśmy upewnić się, że model lub aktor nie ma na sobie ciuchów w barwie podobnej do użytego tła. Jest to dość powszechny błąd, który może stworzyć poważne problemy. Kiedy okaże się, że wszyscy są właściwie ubrani można zabrać się do pracy. W trakcie wykonywania fotografii musimy pamiętać o naczelnej zasadzie, jaką jest pilnowanie, aby nasz model zawsze znajdował się na przygotowanym zielonym ekranie. Powinniśmy również dopilnować, aby w żadnym momencie obrys modela nie znalazł się poza zielonym tłem. Warto również pamiętać o tym, aby korzystać z takiej głębi ostrości, która sprawi, że zielony ekran będzie znajdował się w nieostrości. W ten sposób uda nam się łatwo wyeliminować z obrazu ewentualne mankamenty i wady tła. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy materiał użyty do zbudowania tła posiada fakturą, a my nie mamy możliwości zastosowania innej tkaniny..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *