Z ostatniej chwili

Czym przyciągają podłogi zintegrowane?

Osoby zainteresowane urządzeniami, jak podłogi interaktywne nie mogą pominąć tak ciekawych urządzeń, jak podłogi zintegrowane. Podobnie, jak inne rodzaje podłóg interaktywnych, chociażby podłogi z projektorami wideo, są szeroko wykorzystywane, jednak podłogi zintegrowane, wszystkie urządzenia, a tak właściwie jego elementy (czujniki ruchu, wyświetlacz), zawierają wewnątrz. Co ciekawe, ze względu na swoją uniwersalność, ten rodzaj podłóg został wykorzystany przez jednego z gigantów motoryzacyjnych, Volkswagena, który wykorzystał taki model do reklamy i promocji swoich produktów. Nie wolno nie zwrócić uwagę, jak wiele zalet mają tego rodzaju podłogi.

Chcąc sprawić, by dana podłoga interaktywna śledziła ruchy przechodzącego gościa i mogła na nie reagować, konieczny jest montaż urządzenia, które pozwala określić chwilę pojawienia się takiego przechodnia, jego sylwetkę, położenie i sposób poruszania. Podłogi zintegrowane wyposażone są w różne elementy, mające radzić sobie z tym problemem, poczynając od nieco prymitywniejszych rozwiązań, jak chociażby kafelki czy płytki, które reagują na ciężar ciała po bardziej skomplikowane technologicznie, a więc radary dopplerowskie oraz przewody piezoelektryczne. Nie wyklucza się także korzystania z takiego zestawu, jak w przypadku podłóg z projektorami, a więc zawierających w zestawie kamerkę i czujniki ruchu. Jeśli jednak chodzi o podłogi zintegrowane, to elementy te nie będą gdzieś powieszone na suficie czy ścianie, ale będą umieszczone bezpośrednio pod podłogą, co jeszcze bardziej pozwoli na zadbanie o bezpieczeństwo urządzenia, a przede wszystkim będzie prezentowało się estetyczniej. Opcją, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę są wcześniej wspomniane czujniki nacisku, które są stosowane tylko przy montażu podłóg interaktywnych, a nie jakichkolwiek innych modeli. Ten drobny element jest w stanie wykryć nie tylko fakt postawienia stóp przez użytkownika w danej lokalizacji, ale przede wszystkim, jak odnosi się to do środka ciężkości i jaką częścią stopy staje taki użytkownik. W taki sposób, możliwe jest określenie całości sylwetki danego przechodnia. Działanie czujników nacisku można prześledzić, dzięki obrazkom dotyczącym konstrukcji czujników nacisku, jak i krótkim filmom, które można odszukać za pomocą wirtualnej sieci. Do niewątpliwych zalet podłóg zintegrowanych zalicza się możliwość badania ruchów poruszających się ludzi, bez problemu wzajemnego zasłaniania się – wiadomo, że w niektórych miejscach, jak centra handlowe czy dyskoteki, pojawia się co chwilę ogromna ilość ludzi, przez co zwyczajne kamery dość często nie radzą sobie z dokładnym uchwyceniem całej sylwetki czy twarzy. Mając do czynienia, z kamerami montowanymi przy suficie czy też na bocznej ścianie, takie przesłonięcia mogą pojawiać się dość często.

Jest tylko jeden rodzaj sytuacji, gdy może nastąpić to w podłogach zintegrowanych, a więc w momencie, kiedy jedna osoba nastąpi na stopę drugiej. Jak każde urządzenie, podłoga zintegrowana nie jest pozbawiona wad – związana jest ona z ogromną ingerencją do wnętrza podłogi czy gruntu. Jej montaż wymaga przynamniej kilku centymetrów w dół, jednakże w skrajnych przypadkach może wiązać się z nawet potrzebą wkroczenia na przestrzeń niżej położonego pomieszczenia, a więc na głębokość kilku metrów. Istnieje szansa na położenie ich wyżej, zwyczajnie na powierzchni podłogowej, jednak podłogi zintegrowane mogłyby wystawać, przez co wyraźnie zostałby naruszony efekt estetyczny, jaki chciałby osiągnąć właściciel lokalu.

Autorzy portalu

logo-footer

Nowe technologie interaktywne. Przykłady zastosowań, stoły interaktywne, podłogi interaktywne. Ciekawostki, informacje, wskazówki sprzętowe. Zapraszamy!

Ekrany dotykowe

Często czytane

Tablice interaktywne w szkole
Wyjątkowe stanowiska targowe
Poruszenie w event marketingu

Nowoczesna technologia (interaktywny stół) na miejsce ulotek
Czy interaktywny stół nie jest zbędnym gadżetem?
Jak działanią podłogi iFloor oraz ściany iWall?
© Copyright atrestudio.pl All Rights Reserved.