Z ostatniej chwili

Podłogi laserowe

Podłogi interaktywne, poza podłogami z projektorami oraz podłogami zintegrowanymi, dzielą się także podłogi laserowe. Trzeci rodzaj podłóg jest rzadziej spotykany, niż dwa powyższe modele. Swoim działaniem, podłogi laserowe mogą nieco przypominać podłogi z kamerami/projektorami wideo. Tutaj także mamy do czynienia z rejestrowaniem ruchów przechodniów z góry lub z boku – urządzenia umieszczane również są w podobnych pozycjach. Obraz także wyświetlany jest następnie na podłodze.

Trzeba jednak wiedzieć, że w tym przypadku zestaw elementów jest nieco węższy. W podłogach laserowych nie stosuje się bowiem wcześniej wspomnianych kamer ani projektorów. Laserowe podłogi interaktywne wykorzystują do detekcji ruchów wiązki laserowe, które są równocześnie odpowiedzialne za przedstawienie danego obrazu na podłodze. Warto zdawać sobie sprawę, że taki zestaw pozwala na znacznie mniejszą złożoność podłóg interaktywnych, ale przede wszystkim nie zmusza do trudnego montażu zbyt dużej ilości sprzętu, co pozwala zagospodarować nawet najmniejszą powierzchnię. W technologiach podłóg interaktywnych z projektorami stosuje się rozwiązania rastrowe obrazów audiowizualnych. Rozwiązania laserowe odpowiednio komponują się natomiast przy rozwiązaniach wektorowych, jak chociażby logo firmy. Wiązki laserowe mogą skupiać się na nawet niewielkim punkcie i poruszać się niezwykle szybko i sprawić, że ten ruch będzie niezauważalny dla ludzkiego oka. Użytkownik będzie mógł dostrzec od razu cały obraz. Działanie przeciętnego urządzenia, jak podłogi laserowe można obejrzeć na przykładzie produktu BaseLase – filmiki zostały udostępnione w internecie. Na wspomnianych powyżej nagraniach można dostrzec, że osoba poruszająca się po podłodze może wpływać na prezentowaną na podłodze treść. Istnieją bowiem aż trzy sposoby nawigacji – za pomocą dłoni, stopy, jak i całej sylwetki. Według badań prowadzonych z urządzeniem BaseLase odkryto, że najlepszym a równocześnie najbardziej naturalnym sposobem nawigacji jest ta, za pomocą sylwetki. Badani użytkownicy nie musieli otrzymywać jakichkolwiek instrukcji, ponieważ rozwiązanie intuicyjnie naśladowało ich postać z wyświetlanym na podłodze kształtem. Największe kłopoty sprawiała nawigacja za pomocą dłoni. Koncepcja ta sprawiała wiele problemów manualnych i była zwyczajnie niekomfortową.

Średnio wygodna okazała się także nawigacja za pomocą stóp – wyglądała ona lepiej on nawigacji dłonią, jednak nie była tak naturalna, jak w przypadku sylwetki. Trzeba sobie zdawać sprawę, że komfort użytkownika jest podstawą. Podłoga laserowa świetnie będzie pasowała, kiedy w grę będzie wchodził montaż w dużych, jak i małych powierzchniach. Jedynym kłopotem może okazać się tylko zbyt jasno oświetlone pomieszczenie, jak chociażby podłoga w zbyt nasłoneczniony dzień. Podłogi laserowe najlepiej pasowałyby w pomieszczeniach przyciemnionych, a także w lokalach funkcjonujących nocą. Właśnie w taki sposób, wzór wyświetlany na podłodze sprawia, że przypomina on rzeczywistość filmową i działa na ludzką wyobraźnię. Pewnym zagrożeniem i powodem, dla którego można bać się wprowadzania laserowych rozwiązań jest powszechny stereotyp, że wiązki laserowe mogą prowadzić do psucia się wzroku. Warto jednak wiedzieć, że lasery stosowane w podłogach interaktywnych są w pełni bezpieczne, ponieważ ich moc nie jest zbyt duża. Efektem jest więc wyraźne wyświetlenie obrazu, ale równocześnie nie ryzykowanie zdrowia. Każdy sprzęt musi przecież spełniać odpowiednie wymagania jakości i posiadać pewne certyfikaty.

Autorzy portalu

logo-footer

Nowe technologie interaktywne. Przykłady zastosowań, stoły interaktywne, podłogi interaktywne. Ciekawostki, informacje, wskazówki sprzętowe. Zapraszamy!

Ekrany dotykowe

Często czytane

Tablice interaktywne w szkole
Wyjątkowe stanowiska targowe
Poruszenie w event marketingu

Nowoczesna technologia (interaktywny stół) na miejsce ulotek
Czy interaktywny stół nie jest zbędnym gadżetem?
Jak działanią podłogi iFloor oraz ściany iWall?
© Copyright atrestudio.pl All Rights Reserved.