Z ostatniej chwili

Nowoczesne ekrany w bibliotekach

Biblioteki były zazwyczaj miejscami kojarzonymi z nudą, ogromną ilością zakurzonych półek z książkami i bibliotekarką w ogromnych okularach. Powyższy artykuł wskaże jednak, że dzisiejsze biblioteki wcale nie muszą przypominać tych z lat osiemdziesiątych, ponieważ za pomocą nowoczesnych rozwiązań, można z nich zrobić całkiem nowe instytucje. Mowa oczywiście o elektronicznych tablicach interaktywnych, czyli (IWB), które umożliwiają wyświetlanie prezentacji multimedialnych, chociażby w trakcie lekcji, wykładów i szkoleń – nie musiałyby one stanowić już nudnego monologu, z wykorzystaniem czarno – białych kserokopii książek.

Taka metoda przedstawiania treści jest bowiem o wiele przystępniejszą. Ponadto, interaktywne tablice pozwalają na przygotowywanie wspólnych projektów, które pozwalają na połączenie obrazu, projektora z ekranem komputerowym. Wyżej wspomniane tablice dość łatwo podłączyć do laptopa czy komputera stacjonarnego – można w ten sposób przejrzeć bardziej szczegółowo wszelkie ustawienia oraz dostępne zasoby. Nie byłoby to jednak takie proste bez korzystania z ekranu dotykowego lub elektronicznego pisaka. Takie sterowanie pozwala nie tylko na przeglądanie zasobów, ale na dowolne ich edytowanie i zapisywanie. Można w ten sposób na dowolnych animacjach, plikach audiowizualnych na danym ekranie. Wraz z wzrostem popularności tablic interaktywnych, rośnie także liczba producentów, z różnych stron świata np. Promethean czy SMART. Tablice interaktywne SMART można obsłużyć za pośrednictwem komputera poprzez dwukrotne wybranie przycisku, uruchomiającego program. Można także wybrać daną funkcjonalność z panelu dotykowego na ekranie. Wyżej wspomniane, tablice multimedialne SMART są więc wręcz niezbędne przy prowadzeniu jakichkolwiek warsztatów, kursów i konferencji, ponieważ pozwalają na jasne i przejrzyste przedstawienie treści, ale przede wszystkim na zrobienie tego w interaktywny sposób. Przyspieszyć także można wyszukiwanie informacji w wirtualnej sieci, ponieważ wystarczy jedynie wpisanie danego pojęcia na taką tablicę i na nie kliknąć, by rozpocząć jego filtrowanie. Wyżej wspomniane technologie zachęcają więc do nauki i pracy – wzrost motywacji jest kluczem do sukcesu dydaktyków lub pracodawców. To jednak nie wszystko, ponieważ SMART zawiera także mnóstwo graficznych funkcjonolności, jak chociaż „Spotlight”. Ułatwia to zaznaczenie podkreślonego miejsca na ekranie, podczas gdy pozostała część będzie ciemna.

Wszelkie aplikacje SMART, w tym Notebook i Powerpoint, są podobne, ponieważ umożliwiają nanoszenie zmian na plikach graficznych i prezentacjach w tzw. czasie rzeczywistym. Każde oznaczenie, które użytkownik wykona za pomocą elektronicznego pisaka na danym ekranie będzie zapisane nie tylko na pewien czas, ale także na stałe. Istnieje szansa na wykonanie więc dużej liczby notatek, w trakcie ważniejszych wykładów, a gdyby nie były one potrzebne można wyświetlić całkiem czysty arkusz. Taka funkcja pozwala na uczestniczenie wszystkich kursantów w zajęciach, gdyż gdy zadają nurtujące ich pytania, ich treść na pewno nie zostanie zapomniana, gdyż wyświetli się na danym arkuszu. Nie można wreszcie zapomnieć, że tablice „inteligence” są idealne do pracy w grupach. W bibliotece, gdzie często wymagane jest zanotowanie i utrwalenie ciekawych pomysłów, harmonogramów, idei, a także przedstawienia ustawienia regałów. Wykorzystuje się je powszechnie w duńskich i amerykańskich szkołach publicznych, ale także na uniwersytetach i innych uczelniach, gdy proponowane są konferencje video czy nagrywanie wykładów.

Autorzy portalu

logo-footer

Nowe technologie interaktywne. Przykłady zastosowań, stoły interaktywne, podłogi interaktywne. Ciekawostki, informacje, wskazówki sprzętowe. Zapraszamy!

Ekrany dotykowe

Często czytane

Tablice interaktywne w szkole
Wyjątkowe stanowiska targowe
Poruszenie w event marketingu

Nowoczesna technologia (interaktywny stół) na miejsce ulotek
Czy interaktywny stół nie jest zbędnym gadżetem?
Jak działanią podłogi iFloor oraz ściany iWall?
© Copyright atrestudio.pl All Rights Reserved.